Lõppes Ämari lennubaasi administratiivala ehitus


BNS 21.03.2011

Kaitseministeeriumi teatel valmisid eelmisel nädalal graafikujärgselt Ämari lennubaasi administratiivala ehitised, mis tähendab sammu lähemale baasi tegutsemisvalmiduse saavutamisele.

Administratiivala ehitised rajasid ühistööna OÜ Astlanda Ehitus ning AS Ehitusfirma Rand & Tuulberg, hanke kogumaksumus oli 5,2 miljonit eurot.

Ministeeriumi teatel loodi kõnealuste töödega vajalikud ja nõudmistele vastavad tingimused, mis on olulised lennuvälja teenindamiseks. Hanke võitjad rajasid Ämari lennubaasi tuletõrje-, päästeteenistuse ja rajahooldustehnika hoone, valvekeskuse, pääsla, söökla ja toidulao. Samuti 40-kohalise ühiselamu liitlasriikide õhuväelaste majutamiseks, teed ja välisvõrgud ning baasi piirdeaia.

Praegu käivad Ämaris navigatsioonisüsteemide tarne- ja ehitustööd, mille lõppemisel saab lennubaasi kasutada ööpäevaringselt ja halva ilmaga. Tööd peaksid vastavalt veebruaris sõlmitud hankelepingule tehtud olema 2011. aasta lõpuks.

Lisaks plaanib ministeerium sel aastal alustada Ämari tugistruktuuride ehitushankega, mis on praegu takerdunud vaidlustustesse. Antud hange hõlmab õhuturbe valvelennukite angaari, reisijate terminali, kaubakäitluse vaheladu, meditsiinikeskust ning hapniku ja lämmastiku hoidlat, samuti mootorikütuse tankla ja tehnikapargi ehitust.

Ämari lennubaasi rekonstrueeritakse alates 2008. aastast, et baas oleks vajadusel võimeline võtma vastu liitlasvägede transpordilennukeid ja toimima õhuturbehävitajate baasina. Pärast lõplikku valmimist on Ämari võimeline ööpäevas vastu võtma kuni 1000 tonni veoseid või 2000 sõdurit päevas. Kokku läheb kogu baasi rekonstrueerimine maksma 76,7 miljonit eurot, millest umbes 26,8 miljonit eurot tuleb NATO julgeolekuinvesteeringute programmi kaudu, edastas ministeerium.

Esmase tegutsemisvalmiduse saavutab lennubaas plaanide kohaselt 2012. aastal.