VKG plaanib teise õlitehase ehitada kahe järgneva aastaga


BNS 10.03.2011

Viru Keemia Grupp (VKG) plaanib 2009. aasta lõpus tööle hakanud esimese Petroteri põlevkiviõli tehase kõrvale ehitada teise samasuguse järgneva kahe aasta jooksul.

"Kui kõik läheb plaani kohaselt, võiks tehase valmis ehitada järgmine-ülejärgmine aasta," ütles BNS-ile VKG arendusdirektor Jaanus Purga.

Ta lisas, et uue tehase investeerimisotsuse viib VKG omanike juurde aprillis. "Pigem on otsustatud jah, aga ei ole otsustatud täpselt kuidas. Suhteliselt suurelt jaolt tuleb koopia, pluss valusad õppetunnid." Purga lisas, et siiani on toimunud ettevalmistused ja info kogumine, millega selgitatakse näiteks metalli hinnad, ehitusperioodi kestus ja laenu saamise tingimused.

Esimene tehas maksis 1,1 miljardit krooni, Purga sõnul tahaks VKG teise tehase rajada odavamalt. Esimese tehase rajamisel arvestas VKG teise tehase tulekuga ja seega on selle jaoks valmis juba osa kommunikatsioone ja ka plats, samuti on olemas põlevkivi pealeandmise süsteem.

Esimeses tehases on tööl ligikaudu 80 inimest, teisega lisandub ligi 60 töökohta, sest teatud funktsioonid kattuvad.

Purga sõnul on Petroteri esimene tehas toiminud selle aasta esimesel kahel kuul edukalt. Tehas oli töös alates 6. jaanuarist ligi poolteist kuud järjest. "Seismapanek oli planeeritud, see ei olnud avariiline. Oli eesmärk töödata 100.000 tonni läbi, aga töötlesime isegi rohkem," lausus Purga.

Ta lisas, et jaanuari-veebruari toodang oli tasemel nii parameetrite, produkti kvaliteedi kui läbilastud põlvkivi koguse poolest. "Sellega võib täiesti rahul olla." Tehase aastaseks võimsuseks on plaanitud 750.000–800.000 tonni põlevkivi töötlemine.

Samas märkis Purga, et tuleva tehase ja edasiste laienduste suhtes on põlevkivi vajadus kriitiline. "Kindlasti pretendeerime nüüd ja edaspidi osale, rõhutan osale Uus-Kiviõli varust. Saame adekvaatselt aru, et Eesti Energial on vaja ja meil on vaja ning kui panna need asjad ilusti proportsiooni, siis proportsioonis seda varu küsikski."

Purga sõnul on VKG-l kaeveloa taotlused olemas ning vastavad läbirääkimised käivad keskkonnaministeeriumi ja majandusministeeriumiga. "Pärast seda, kui meil Eesti Energiaga leping ära lõpeb 2013. aasta alguses, siis on põlevkivi puudus."

Varasema info järgi on VKG kohtus vaidlustanud Uus-Kiviõli tulevase põlevkivikaevanduse kaevandamisloa väljastamise ning keskkonnaministeerium on protsessi sellega seoses peatanud. Ministeerium oli loa eelnõusse kirjutanud loa saajana Eesti Energia tütarfirma Eesti Energia Kaevandused.

Keskkonnaministeeriumi andmetel on Uus-Kiviõli kaevanduse mäeeraldise pindala 6261 hektarit, seal paikneb ligi 208 miljonit tonni kaevandatavat põlevkivi. Kaevanduse maksimaalne aastatoodang võiks olla kuus miljonit tonni.