KENA peatab renoveerimisprojektide toetuse taotluste vastuvõtu


BNS 11.02.2011

Kliima- ja energiaagentuur (KENA) peatab märtsi alguses kortermajade renoveerimisprojektide toetuse ning arendus- ja uurimistoetuste taotluste vastuvõtu.

Toetusi on agentuuri teatel taotletud oodatust mitu korda rohkem. Ühistutel ja organisatsioonidel, kes valmistuvad neid toetusi taotlema, tuleks kiirustada ja taotlus esitada hiljemalt veebruari lõpuks.

KENA juht Kristiina Rebane ütles BNS-ile reedel, et korteriühistute ehitusprojekti ja ehitusjärelevalve toetuseks on eelarves ette nähtud 25 miljonit krooni ning sellest tuleks rahuldada kõik taotlused, mis vastavad tingimustele.

Rebane ei osanud öelda, kui suures summas taotlusi agentuurile on laekunud. 70 esitatud taotlusest peaks tema sõnul rahuldamisele kuuluma kümme. "Kui nende menetelmisega lõpule jõuame, peaksime jääma eelarve piiridesse," selgitas Rebane. "Kui jääb raha kasutamata, avame meetme uuesti." Tänavu ei ole Rebase sõnul meetmesse raha juurde oodata, kuna valitsus ega riigikogu pole seda oluliseks pidanud.

Toetusega pakub agentuur Rebase sõnul korteriühistutele projekti koostamise ja ehitusjärelevalve teenust, ühistu võtab kohustuse oma vahenditest projekt täita. Rebase sõnul võib korteriühistul säärase projekti täitmiseks kuluda näiteks kuus miljonit krooni. "Huvi on suur just sellepärast, et nõustame, milliseid töid oleks vaja teha ja milliseid mitte," ütles Rebane. "Selle pinnalt minnakse riigilt toetust taotlema renoveerimistööde jaoks."

Ehitusprojekti ja ehitusjärelevalve toetus korteriühistutele kutsuti ellu eesmärgiga tagada renoveeritud kortermajade madal energiakulu ja tervislik sisekliima. Toetusega kaetakse 90 protsenti hoone renoveerimisprojekti ja hiljem projekti ehitusjärelevalve kuludest.

Arendus- ja uurimistegevuse toetuse eesmärk on teostada kliima- ja energiavaldkonna näidislahendusi ja innovaatilisi ideid. Reede seisuga oli agentuurile esitatud ligi 50 toetuse taotlust.

Eelarves on Rebase sõnul toetuste kogusummaks ette nähtud kokku 70 miljoni krooni eest, eelmise aasta lõpu seisuga oli KENA nõukoda andnud heakskiidu projektidele vähem kui kolme miljoni krooni ulatuses.

"Menetlus jätkub tänavu. Jälgime, et projektid läheksid kokku KENA eemärkidega," ütles Rebane. Tema sõnul on eesmärk leida agentuuri eesmärgiga kokkusobivaid projekte ning agentuuril pole plaani, millises summas taotlusi rahuldada.