Mullu tehti Kredexi renoveerimislaenuga korda 135 korterelamut


BNS 01.02.2011

Eelmisel aastal väljastasid pangad 135 Kredexi korterelamu soodusintressiga renoveerimislaenu kogusummas 178 miljonit krooni ehk 11,4 miljonit eurot.

Keskmine laenusumma oli 1,3 miljonit krooni ehk 84.000 eurot, keskmine maja suurus 2552 ruutmeetrit ning teostatavate rekonstrueerimistöödega saavutatav keskmine energiasääst on 33,2 protsenti, teatas Kredex.

Pooled lepingutest on sõlmitud Tallinnas asuvate korterelamute rekonstrueerimiseks ning peamiselt teostatakse laenu abil korterelamute fassaadide ja katuse soojustamist ning küttesüsteemide renoveerimist.

"Ootasime korterelamutelt 2010. aastal suuremat aktiivsust sooduslaenu kasutamisel, kuid tulemusega võib siiski rahule jääda. Laenu kasutamist mõjutas kindlasti augustis turule jõudnud info rekonstrueerimistoetuste kohta, mis avanes taotlejatele kahjuks alles septembri lõpus," ütles Kredexi eluasemedivisjoni juht Mirja Adler.

Kredexi pikaajalist soodusintressiga renoveerimislaenu saab taotleda SEB Pangast ja Swedbankist.

Alates 2010.aasta septembrist saavad korteriühistud või –ühisused taotleda Kredexist kuni 35 protsendi ulatuses korterelamute rekonstrueerimistoetust, mille abil saab vähendada näiteks renoveerimislaenu omafinantseeringut. Detsembri lõpu seisuga on toetuse positiivse otsuse saanud juba 50 korterelamut kogusummas ligi 14 miljonit krooni ehk 886.000 eurot.

Laenu ja rekonstrueerimistoetuse eeltingimuseks on energiaaudit ning tervikprojekti olemasolu, millele saab samuti Kredexist toetust taotleda. Energiaauditi ja ehitusprojekti toetus on 50 protsenti dokumendi maksumusest, kuid mitte rohkem kui 700 eurot energiaauditi ning 4000 eurot ehitusprojekti puhul.