Tooma tuulepargi teine etapp maksab 12,3 miljonit eurot


BNS 22.11.2010

Arendaja sõnul läheb Läänemaale Hanila valda Esivere külla rajatava Tooma tuulepargi teine etapp maksma 12,3 miljonit eurot ehk ligi 192 miljonit krooni.

Tooma Tuulepark OÜ juhatuse liige Martin Kruus ütles BNS-ile, et teises etapis on kavas paigaldada tuulikuid koguvõimsusega kuni kaheksa megavatti. Teise etapi oodatav valmimisaeg on aasta 2013 ja plaanitav aastatoodang 22.426 megavatt-tundi elektrit.

Praeguseks on valminud on Tooma tuulepragi teise etapi detailplaneeringu eskiis ja detailplaneeringu keskkonnamõju strateegilise hindamise (KSH) programm. Detailplnaeeringu koostamise algatas Hanila vallavalitsus. KSH läbiviija on OÜ Hendrekson&Ko. Detailplaneeringu eskiislahenduse ja KSH programmi avalik arutelu toimub 9. detsembril Hanila vallavalitsuses.

Tooma tuulepargi esimene etapp valmis möödunud aastal ja saavutas täisvõimuse selle aasta veebruaris. Tooma tuuleparki on hetkel püstitatud kaheksa kahe-megavatise võimsusega elektrituulikut. Aastatoodang on 44.851 megavatt-tundi.

Kruus on ühtlasi OÜ Nelja Energia juhatuse esimees, mis tegeleb Tooma tuuleparkide kõrval veel mitmete teiste arendustega. Kruus märkis, et Aseri tuuleparki hetkel ehitatakse ja tuleva aasta alguses ühendatakse tuulikud võrku. Paldiski projektis peetakse läbirääkimisi tuulikute pakkujatega ja eeldatav valmimistähtaeg on 2012. aasta. Kunda tuulepark peaks tööle hakkama 2013. aastal.

Aseri tuulepargi võimsuseks on Nelja Energia kodulehel märgitud 24 megavatti ja aastatoodanguks 71.061 megavatt-tundi elektrit. Paldiski tuulepargi plaanitav võimsus on 20,7 megavatti ja aastatoodang 67.263 megavatt-tundi. Kunda tuulepargi plaanitav võimsus on kuus megavatti ja aastatoodang 19.237 megavatt-tundi. Nelja Energia tegutseb ka Lätis ja Leedus.

Nelja Energia ise elektritootmisseadmeid ei oma, vaid juhib opereerimislepingu kaudu iga projekti jaoks spetsiaalselt loodud ettevõtteid.

Krediidiinfost nähtub, et Tooma Tuulepark OÜ kuulub Norra päritolu Vardar Eurus AS-ile ja Eestis registreeritud investeerimisfond Freenergy AS-ile. Vardar Eurus ja Freenergy kuuluvad ka Nelja Energia omanikeringi. Nelja Energia osanik on ka Solarcom OÜ, mis kuulub täielikult Kruusile. Nelja Energia neljas osanik on Atradius OÜ, mis kuulub Nelja Energia juhatuse liikmele Kalle Kiigskele

Vardar Eurusest kuulub 90 protsenti Norra energiaettevõttele Vardar AS ja 10 protsenti Põhjamaade keskkonna investeeringute fondile NEFCO. Freenergy omanikud on 33-protsendise osalusega Euroopa Rekonstruktsiooni- ja Arengupank (EBRD) ning 67-protsendise osalusega Eesti erainvestorid.

Martin Kruus on ka Eesti Tuuleenergia Assotsiatsiooni juhatuse esimees.