Valmis Suure väina püsiühenduse keskkonnamõju uuring


BNS 19.11.2010

Konsultatsiooniettevõtte Hendrikson&Ko juhatuse esimees Heikki Kalle ütles ajalehele Meie Maa, et maanteeamet saab reedel kätte kavandatava Suure väina püsiühenduse keskkonnamõju uuringu.

Kalle sõnul vaatab detsembrikuu alguses asjatundjate komisjon keskkonnamõjude strateegilise hindamise aruande üle ning seejärel suunatakse see keskkonnaministeeriumisse, kirjutas ajaleht.

Tema hinnangul linnukaitsjate nõudmisel vantsilda rajada ei saa, sest liialt kõrged postid häiriksid lindude rännet. Hüljeste kohta on teada, et Taanis, kus mõned aastad tagasi sild valmis sai, käivad hallhülged oma pikkadel rännakutel silla juures puhkamas. Viigerhüljeste liikumiste kohta teadlastel andmeid napib.

"Kuidas hallhülged siin käituksid, selles pole me hülgeuurijatega ühist meelt leidnud. Nemad väidavad, et hallhülged ei julge silla alt läbi ujuda ja seega katkeb nende ajaloolise rände teekond. Meie arvame, et võib juhtuda sama, mis Taanis, et sillast saab neile mõnus peatuspaik," rääkis Kalle. Saare maakonna arengukonverentsil sellest rääkinud Kallele vastati saalist aga, et kui hülged julgevad juba Nasva silla alt läbi ujuda, siis ei karda nad midagi.

Kihelkonna vallavolikogu esimehe Rene Reinsoo küsimuse peale, kas praamide liikumine hüljeste elu Väinameres ei sega, arvas nii ettekandja kui mitmed saalis viibijad, et selle kohta on põhjalik uuring seni tegemata.

Kolmest võimalikust püsiühenduse variandist arvas Kalle kõige mõistlikumaks põhjapoolset talasilla varianti. Keskkonnaameti kohaliku büroo juhataja Raivo Kallase kartusele, et tugeva tuule ja halbade ilmastikutingimustega pannakse sild kinni, vastas maavanem Toomas Kasemaa, et Ålandi silla puhul isegi ei mäletata, millal sild mingil põhjusel kinni oli.

Heikki Kalle hinnangul käib Suure väina püsiühenduse puhul vaidlus vaid looduskeskkonna teemadel. Seal on ka Natura hoiuala.